Projekt "Rozwój usług społecznych w Gminie Mielnik" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej oraz ze środków budżetu państwa
W związku z tym, że spotkania w Klubie Seniora w ramach realizacji projektu „Rozwój usług społecznych w Gminie Mielnik” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz ze środków budżetu państwa z powodu zagrożenia epidemiologicznego są nadal zawieszone – przypomnijmy zajęcia, które odbyły się w I kwartale br.
Tym razem informacje dotyczące spotkań realizowanych w świetlicy w Radziwiłłówce. W I kwartale w Radziwiłłówce odbwały się warsztaty rękodzieła, na których uczestnicy mieli okazję wykonywania elementów dekoracyjnych z masy ceramicznej oraz zgłębiali tajniki zdobienia metodą dekoupage. Podczas zajęć gościł także dzielnicowy z Posterunku Policji w Mielniku, który oprócz pogadanki na temat niebezpieczeństw czyhających na Seniorów (m.in.: metod pracy oszustów, wszelkiego rodzaju pokazów organizowanych w domach i możliwych do uzyskania "nagrodach" i nieuczciwych domkorążcach) wsparł Seniorów w czynnościach warsztatowych. Zajęcia wokalne były okazją do wspólnego śpiewania i wspomień. Okazało się, że wśród członków Klubu Seniora jest Pan Józef Koc- jeden trzech zapiewajłów, którzy w latach 50-60 ubiegłego wieku mieli opinię najlepszych we wsi Radziwiłłówka i w jej okolicy. Jak wspominają mieszkańcy śpiew Pana Józefa i jego brata Jana oraz Pana Dominika Tomczuka echo niosło aż do Moszczony Królewskiej.
Oprócz warsztatów rękodzieła i wokalnych realizowane były także zajęcia z kultury fizycznej, na których pod kierunkiem instruktorki, uczestnicy z wykonywali ćwiczenia fizyczne, odpowiednio dobrane do ich możliwości i stanu zdrowia.
W związku z aktualną sytuacją, która jeszcze nie pozwala na spotkania w Klubie Seniora zachęcamy wszystkich Seniorów do kontynuowania w miarę możliwości w domu ćwiczeń sportowych, do wykonywania rękodzieła technikami poznanymi podczas zajęć.
Zachęcamy także do spisywania wspomnień w celu ocalenia od zapomnienia naszego lokalnego dziedzictwa i wzbogacania naszej wiedzy o przeszłości (np. opowieści rodzinnych czy lokalnych, związanych z pracą, zwyczajami, spędzaniem czasu wolnego, tradycyjnych przepisów kulinarnych itp). Wspomnienia te wykorzystamy na spotkaniach klubowych, będą również materiałem do opracowywanego słownika gwary i tradycji lokalnej, regionalnej książki kucharskiej.