Znany twórca Henryk Musiałowicz podarował Gminie Mielnik ponad 60 swoich prac pochodzących z cykli „Reminescencje” i „Znaki czasu. Mielnik 1954-1976”. Inspiracją do powstania obrazów stały się kilkumiesięczne wakacyjne pobyty artysty w Mielniku w latach 1954-1976. Wystawa ta jest największą stałą ekspozycją prac tego twórcy, od 2001 roku Honorowego Obywatela Mielnika.
Sylwetka twórcy
Henryk Musiałowicz urodził się w 1914 roku w Gnieźnie. W latach 1932-1936 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie uczęszczał na zajęcia z ceramiki i grafiki. Edukację kontynuował w Warszawie w Akademii Sztuk Pięknych. Tam też studiował rysunek pod kierunkiem Felicjana Szczęsnego Kowarskiego i malarstwo dekoracyjne u Leonarda Pękalskiego. Dyplom uzyskał po wojnie, w 1948 roku.
Cykl prac, które powstały po wojnie, poświęcił okresowi okupacji i zniszczonej Warszawie. Stały się one wyrazem nie tylko własnych przeżyć artysty, ale również hołdem dla ofiar i osób, które przeżyły koszmar II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Ważnym wydarzeniem w życiu artysty był wyjazd do Holandii w 1956 roku, gdzie miał okazję oglądać prace Rembrandta i van Gogha. Echo wojennych doświadczeń pojawiło się również w serii ekspresyjnych, zwykle czarno-białych kompozycji, „Okupacja 1939-45. Portrety z wyobraźni” (1957-72), „Wojna przeciw człowiekowi” (1959-64). Prace te cieszyły się bardzo pozytywnymi opiniami wśród krytyków, doceniono ich oryginalność i stały się znane szerszej publiczności. Lata 70. to kontynuacja wcześniejszych zainteresowań artysty światem przyrody. Powstały wtedy takie cykle jak „Krajobraz animalistyczny”, „Narodziny Ziemi”, „Wirowanie”, a także zainteresowania tematyką egzystencjalną: „Reminescencje”, „Rodzina”, „Epitafium”. Późniejsza twórczość to przede wszystkim prace przestrzenne, które świetnie prezentują się w ekspozycji plenerowej, łączącej w sobie elementy drewniane, rzeźbione i polichromowane.
Prace w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej
Wśród prac obejrzeć można głównie drewniane rzeźby nazywane przez artystę słupami lub totemami, sztandary, kolaże, grafiki, akwarele, rysunki tuszem i obrazy-rzeźby. Wystała stała się swoistym hołdem dla miejscowości, która według słów artysty, urzekła go swoim położeniem, malowniczością i klimatem. W pracach tych w bardzo charakterystyczny sposób łączy ze sobą różne faktury i materiały, takie jak farby, drewno, szkło czy metal. Nie brakuje w nich religijnych odniesień i związków z naturą, pełne są symbolicznych znaczeń opierających się na wypracowanym przez malarza indywidualnym stylu.
Godziny otwarcia ODZM oraz ceny biletów
W Polsce i na świecie
Prace artysty wystawiane były na ponad 100 wystawach indywidualnych i 200 zbiorowych na całym świecie, między innymi w Genewie, Nowym Jorku, Kopenhadze, Mediolanie i Rzymie.
Jedną z największych wystaw w kraju zorganizowano w Muzeum Powstania Warszawskiego i „Zapamiętane, ocalone, niezatarte. Wojna i Powstanie 1939-1945”. Henryk Musiałowicz jest również laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Jednym z nich jest niewątpliwie odznaczenie złotym medalem Zasłużony Kulturze, Gloria Actis.
Dorota Wojciuk